Jdi na obsah Jdi na menu
 


Choroby koní


Zdravý kůň je šťastný kůň. Je živý a vnímavý, dobře stojí a má lesklou srst, ostražité oči a uši. Naproti tomu jsou mdlé oči, únava a celkově nešťastný vzhled průvodními znaky nedobrého zdravotního stavu. Tady máte několik poměrně častých nemocí koní řazených do různých kategorií:Nemoci trávicí soustavy


Kolika se projevuje bolestmi břicha. Je často způsobena špatným zažíváním v důsledku změn ve stravování, pohybem následujícím příliš brzy po krmení nebo přítomností červů. Kůň, který má koliku se většinou válí, kope do břicha a neustále se na své břicho otáčí. Pokud získáte u koně podezření na koliku, nenechte ho válet, ale pomalu ho voďte, popřípadě přes něj přehoďte deku a ihned volejte veterináře, protože tahle nemoc může být i smrtelná.


Střevní paraziti jsou jedním z nejběžnějších příčin zhoršení zdravotního stavu. Roupi, plicní střečci a tasemnice mohou způsobovat zdravotní potíže. Kůň si pak dře ocas, kašle, trpí kolikou, chudokrevností a může i uhynout. Koně by se měli odčervovat jednou za šest až osm týdnů.


Řádky jsou onemocnění, při němž koni oteče horní patro. Membrána patra vylučuje lubrikační tekutinu, která se nazývá mukus. Ta koni brání v přijímání potravy a může mu padat rozžvýkaná potrava z tlamy. Řádky mohou být způsobeny nerovnováhou v krmivu a někdy se objevují, když kůň v mládí ztrácí mléčné řezáky. Také ostré zuby mohou způsobovat špatné přijímání potravy, a proto je důležité, aby je pravidelně prohlížel veterinář.

Dýchací problémy


Kašel bývá způsoben virovou nebobakteriální infekcí. Může trvat dlouho a může být velmi úporný. Některé druhy kašle jsou způsobeny alergiemi na houby nebo spory obsažené v seně a slámě. Kůň v tomto stavu by neměl příliš pracovat.


Hříběcí je vysoce nakažlivé onemocnění především u hříbat. Vysoká horečka je vystřídána nosním katarem, oteklými uzlinami a abscesy. Kůň nakažený touto nemocí by měl být izolován a léčen až do úplného uzdravení.


Koňská chřipka je virové onemocnění. Kůň s touto nemocí by měl být izolován a měl by odpočívat. V ideálním případě by měli být všichni koně proti chřipce očkováni.
Kožní problémy


Vši jsou na jaře běžným koňským cizopasníkem. Způsobují svědění. Srst koně, který má vši je matná a může dojít i k úbytku váhy. Všechny zasažené plochy je dobré ošetřit zásypem proti blechám a po 14 dnech opakovat.


Svrab je silně nakažlivá choroba způsobená parazitickými roztoči. K běžným příznakům patří svědění, mokvající strupy a vypadávání srsti. Lékař předepíše speciální krémy nebo koupele, které koni pomohou.


Svěděnka je reakce na kousnutí určitého druhu mušky, která je aktivní od dubna do října. Tomuto problému lze předcházet tak, že koně zavíráme do stáje brzy na večer a stáj vystříkáme repelenty.


Střečci kladou vajíčka na kůži koně. Jejich larvy proniknou pod kůži a způsobí velmi bolestivé puchýře. Larvy musí být chirurgicky odstraněny a rána vyčištěna a poprášena antiseptickým nebo antibiotickým práškem.


Kopřivka je většinou náhlou alergickou reakcí ne rostliny, hmyzí kousnutí nebo změny v potravě. Těžké případy vyžadují pozornost veterináře.


Sedlové otlačeniny se neřadí k chorobám, ale čato se vyskytují zvláště u provozních koní. Jsou to otoky nebo rány na koňském hřbetě a jsou způsobeny sedlem nebo podbřišníkem. Všechny otevřené rány je třeba pečlivě vymýt, osušit a posypat antiseptickým zásypem. Kůň by neměl být sedlán, dokud se rány nezhojí.


Trichofytóza je vysoce nakažlivé plísňové onemocnění, jímž se mohou nakazit i lidé. Léčí se protiplísňovými obklady a speciálními léky přidávanými do potravy. Kůň nakažen touto nemocí by měl být izolován a veškeré jeho vybavení dezinfikováno.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

vypadávání srsti v trsech

(Zuzulehele, 23. 4. 2012 12:36)

Dobrý den, mám dotaz a prosím o radu. Kamarádka ke mně na zahradu chodí pást svou dvouletou kobylku, která byla ještě necelého půl roku v kuse zavíraná v maštali a velmi špatně živená, v poslední době se opravdu hodně zpravila, ale pro změnu ji začala vapadávat srst v trsech a neroste ji pod tím nová.Já mám pocit, že to není v pořádku, jedno ucho už má úplně nahaté, hlavu na některých místech taky a kolem zadku ani nemluvím.Tam kde ji srst vypadá má na některých místech i takové strupy jako obrovské lupy, nebo něco podobného.Ona říká, že to je proto, že předtím byla špatně živená a tak se jí ted asi prý mění srst, ale já si to nemyslím, podlě mně to bude spíše nějaké onemocnění kůže, nějaká plíseň nebo něco takového.Když jsem hledala na internetu tak mně přišlo nejpodobnější Opar lysivý.V kontaktu s koněm jsou i malé děti a já mám obavu, aby jsme od ní všichni něco nechytli.Ta kobylka je ještě ke všemu strašně spavá a hodně často si lehne i na trávníku a prostě spí.Totéž dělá v maštali a je pořád jako prase a když ji pořád hřebelcujeme, tak se hned potom vyválí v nějakém kobylinci.Prosím o radu, co bysme měli udělat a jestli vůbec ty příznaky co jsem popsala jsou teda normální nebo ne a měl by se volat veterinář.děkuji Zuzka

Re: vypadávání srsti v trsech

(Majitelka blogu, 23. 4. 2012 14:46)

Zuzulhele,
Podle příznaků koně bych to taktéž typla na Opar Lysivý.
Prozatím koníka nechávejte mimo dosah dětí. V prvé řadě bych poradila vygruntovat stáj. A potom koníka pravidelně hřebelcovat a dodržovat jeho hygienu. Ono by se to mělo později srovnat, takže by měl být zdráv. :-)
Pokud spí v těchto dnech, není se čemu divit - je jaro. Taky jsme měli koníka, co se z jara choval jako prasátko, ležel a odmítal vstávat. Ale když ho budete nutit do aktivity (procházky, dovádění, plavat...), brzo bude plný energie a síly :-)

 

 


Archiv

Kalendář
<< červenec / 2021 >>